Tuottaja vs. Myyjäliike

Tulin nyt ottaneeksi vähän kantaa tähän tuottajat vs. myyjäliikkeet asiaan.
Kaikkihan tietävät maatalouden tuottajien ahdingon liittyen isojen ketjujen hintojen polkemisiin, halpuuttamisiin ja suuriin (?) katteisiin.

Me olemme omassa yritystoiminnassamme myös olleet suurten hintamurrosten keskellä ja isojen investointien myötä olemme joutuneet myös tarkastamaan useiden tuotteidemme hintoja, joka taas on aikaan saanut jonkun verran mielipahaa kentältä.

Tänään päätin ottaa ns. härkää sarvista ja käyttää matemaattisesti erittäin epälahjakasta päätäni koittaakseni ratkaista hinta-asiaa sellaiseen suuntaan, jotta se olisi kuluttajalle edullisempi, mutta toistaiseksi aika laihoin tuloksin ?

Otan tähän esimerkiksi yhden aika suositun tuotteemme; 500ml Laventeli pyykkietikan ja avaan sen hinnan alle täysin:

Väkiviinaetikan osuudeksi 1000ml pyykkietikkaa jää 0,97€
Eteerisen öljyn hinnaksi jää 0,14€
Pullo korkkeineen x2 maksaa 1,53€
Etikettitarra x2 maksaa 0,6€ ja erätarra x2 0,1€

Yhden pullollisen (500ml) Laventeli pyykkietikkaa raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien hinnaksi tulee siis 1,67€

Jotta saadaan tuotettua se määrä pyykkietikkaa, joka meillä menee viikossa on palkattava 2 työntekijää yhdeksi päiväksi viikossa. Meillä työntekijät saavat kunnollista palkkaa, emmekä käytä hyväksi opiskelijoita, työttömiä, työkokeilulaisia tai muutakaan ”halpatyövoimaa tai riistotyöläisiä”.

Etikanvatkaaja + tarroittaja palkkoineen, eläkevakuutuksineen, vakuutuksineen, sosiaaliturvamaksuineen maksavat yhteensä 2,1€ / pullo

Se tekee 3,77€ / 500ml Laventeli pyykkietikkaa

Kun kuukausittain toistuvat jatkuvasti pyörivät kulut lasketaan mukaan, jää vuokran, netti- ja puhelinyhteyksien, vakuutusten, jätemaksujen, ohjelmistomaksujen, kirjanpitokulujen ja mainoskulujen hinnaksi 2,15€/ 500ml pyykkietikkapullo.

Nyt yhden 500ml Laventeli pyykkietikan valmistukuluiksi on tullut 5,92€

Me myymme sen jälleenmyyjälle hintaan 9,9€ sis. alv 24%. Meille jää siis katetta yhdelle Laventeli pyykkietikalle 3,98 josta maksamme alvit pois, eli käteen jää 3,21€, josta pitäisi riittää pikkuisen meille kahdelle (Johannalle ja Jonillekin) palkkaa yrityksemme pyörittämisestä.

Eli siitä kuluttajalle 16,5€ maksavasta pyykkietikasta jää valmistajalle rahaa n.3,2€ josta pitää maksaa toki itselleen palkkaa.

Laventeli pyykkietikka on muuten raaka-aine kuluiltaan edullisimmasta päästä. Jos laskisimme Mänty pyykkietikan hinnan niin sen pelkät raaka-aine ja pakkausmateriaalikulut ovat jo 2,67€/500ml. Laventeli-Pelargonialla ne taas ovat 3,44€. Voit laskea paljonko niistä jää meille kaikkien noiden kulujen jälkeen ?

Jälleenmyyjä myy pullon hintaan 16,5€, josta vähennetään pyykkietikan hankintakulut 9,9€, tästä maksetaan alvit pois, eli katetta jää 5,32€/500ml pullo. Yleensä jälleenmyyjälläkin on vähintäänkin nettikulut ja mahdollisesti myös vuokraa, sähköä, ehkä myös mainoskuluja sekä itselleen vaivanpalkkaa.

Riippuu jälleenmyyjän ”koosta” onko hänellä vuokraa, jos on, niin mahdollisesti on isot tilat pitää paljon valikoimaa ja tällä kompensoida vuokrakuluja. Pienellä jälleenmyyjälä valikoima taas monesti on vaatehuoneen hyllyllä tms, josta ei juurikaan koidu kuluja.

Jos nyt laskisi, että kyseessä on suurensuuri jälleenmyyjä, jolla on yhtä isot tilat kuin meillä tuotannossa (120m2) ja joka käyttäisi samoja summia mainontaan kuin me, niin voisi kuvitella, että kulut olisivat samaa luokkaa sähköjen, nettien, mainosten, vakuutuksien yms kanssa, eli noin 2€/pullo. Jälleenmyyjälle jäisi katetta 3,33€/pullo.

Jos taas kyseessä olisi pieni jälleenmyyjä, jolla ei olisi niin suuria mainoskuluja ja vuokrakuluja, vaan vaikka esim 0,50€-1€/pullo jäisi hänelle huomattavasti enemmän katetta (4,32-4,82€)€ per pullo, mutta kenenkään kulurakennetta on vaikeaa lähteä arvuuttelemaan tietämättä tarkkoja lukuja.

Toki jos meillä menisi tavaraa vain sen verran, että ei tarvittaisi ulkopuolisia työntekijöitä niin pystyisimmekin myymään halvemmalla, kun ei tarvitsisi kuin itselle maksaa palkkaa ? Senhän näkee tuosta ylempääkin, että yrittäjän itselleen saama korvaus kaikesta työstä jää yleensä aika vähäiseksi ja firman omistajan on helpompi paiskia pitkää päivää huonolla palkalla, mutta ehdotapa sellaista ulkopuoliselle työntekijälle 😀

Mutta tässä siis yhden tuotteen kulurakenne, kuten kirjoituksesta näkyy, ei siitä kuluttajalle ”kalliista” pyykkietikkapullosta meille kenellekään ”asianosaisille” mitään hurjia summia jää 🙂
Olin muuten jättänyt kulurakenteessa huomiotta mm. koneet, laitteet, astiat, brändisuunnittelun kustannukset, sekä turvallisuustarkastusten hinnat, nämä kun ovat kertaluontoisia, eikä niitä voi jatkuvina kuluina laskea tuotteen päälle 🙂

Ja tietenkin jos tekisimme kaikki työmme koneellisesti, esim pyykkietikan sekoittamisen (pyykkietikkaa saa muuten ulkomailta ostaa myös valmiiksi sekoitettuna!), pullottamisen, tarroittamisen, ja saippuan valmistamisen, voiteen tekemisen jne, jäisi työntekijäkulut pienemmiksi, aikaa kuluisi vähemmän ja kulurakenne olisi silloin edullisempi.

Mutta meillä kaikki tehdään käsityönä, jolloin aikaa kuluu huomattavasti ennemmän kuin koneellistetussa tehtaassa 🙂

Vastaa