Paras raparperi sitruunamehu on hellepäivien halutuin juoma
Heippa! Haluan jakaa sinulle äidiltäni oppimani herkullisen kesäjuoman, joka taitaa olla Sikke Sumarin raparperimehusta muuteltu ohje. Ah, mikäs sen parempi juoma kuumana hellepäivänä kuin kylmä, kirpeä, mutta silti niin makea raparperimehu.

Helppo raparperimehu, onnistut takuuvarmasti
Tarvitset vain kattilan, vettä, sokeria, raparperia ja sitruunan. Itse käytin nyt limeä, koska lähikaupassamme ei ollut sitruunaa ja todella hyvää tuli – itseasiassa mieheni mukaan parasta raparperimehua, mitä tähän mennessä olen koskaan tehnyt.
Raparperi sitruunamehu ohje
Tarvitset mehuun:
n. 1l raparperia, mitä punaisempi varsi sen punertavampaa juomasta tulee
2l kiehuvaa vettä
2-3dl sokeria
Sitruuna (luomu)
Kattila & vedenkeitin

Pese raparperit, pilko ne n. 2cm paloiksi ja heitä ne kattilaan. Keitä vesi vedenkeittimessä tai toisessa kattilassa. Raasta sitruunan kuori ja purista siitä mehut. Mittaa sokeri ja annostele se kattilaan sitruunan kuoren ja mehun kanssa. Kaada kiehuva vesi kattilaan, laita kansi ja anna hautua yön yli tai vähintään neljä tuntia.



Vinkki! Laita jäähtynyt raparperi sitruunamehu jääkaappiin ja tarjoile kylmänä. Tarvittaessa laimenna mehua vedellä.
Siivoa keittiösi ja kotisi ekologisesti riittoisilla siivoussaippuoilla
Osta suositut Saaren Taika siivoussaippuat Saaren Taika verkkokaupasta tai alla näkyvän tuoteupotuksen kautta: