Ylen merileväuutinen sai meidät ymmärtämään, kuinka poikkeuksellista oma rakkohaurutyömme on

Ylen merileväuutinen sai meidät ymmärtämään, miten poikkeuksellista on kerätä ja jalostaa omat rakkohauru-aktiiviaineet itse.
oma aktiiviaine kehitys on poikkeuksellista

Rakkohauru-aktiiviainekehityksemme on poikkeuksellista

Onnittelut Origin by Oceanille! Luin tänä aamuna Ylen jutun suomalaisesta merileväinnovaatiosta, ja kyllä siinä sydän vähän läikähti.

Upeaa nähdä, että suomalainen merileväosaaminen kosmetiikan aktiiviaineena kiinnostaa ja kasvaa näin voimakkaasti myös kansainvälisesti.

Uutinen antoi myös mittakaavan Saaren Taian omalle tuotekehitykselle ja etenkin aktiiviaine-tuotekehitykselle. 

Ja se sai minut pysähtymään ja tajuamaan, kuinka poikkeuksellista oma rakkohaurutyömme oikeastaan on.

Veera Amnelin-Kylämäki kerää villiä rakkohaurua Selkämereltä.
Veera Amnelin-Kylämäki kerää villiä rakkohaurua Selkämereltä.

Useimmat kosmetiikkabrändit ostavat aktiiviaineensa valmiina

Ylen jutussa kerrotaan, että kosmetiikkabrändit ostavat aktiiviaineensa yleensä valmiina niitä valmistavilta raaka-ainetoimittajilta sen sijaan, että kehittäisivät aktiiviaineita itse.

Kosmetiikkabrändin ei aina tarvitse tutkia valmista tuotettaan itse, jotta se voi käyttää tuotteestaan tutkimukseen perustuvia väittämiä.

Jos tuotteessa käytetään tutkittua aktiiviainetta samalla käyttömäärällä ja riittävän samankaltaisessa tuotteessa kuin aktiiviainevalmistajan tutkimuksessa, voidaan samoja tutkimustuloksia käyttää väittämien perusteluna myös omassa tuotteessa.

Tämä on täysin normaali ja kosmetiikkalainsäädännön mukainen toimintatapa.

Rakkohaurun kohdalla toimimme toisin.

Rakkohauru-sarja on kehitetty Saaren Taian omassa kosmetiikkalaboratoriossa Perniössä.

Tämä on totta myös meillä, sillä ostamme monia aktiiviaineita valmiina. Rakkohaurun kohdalla toimimme kuitenkin toisin.

Oma tuotekehitys voi tarkoittaa kosmetiikka-alalla hyvin eri asioita

Kosmetiikka-alalla on tavallista hankkia tuotteita valmiina suuremmalta valmistajalta. White label -tuotteessa brändi käyttää valmistajan valmista vakioreseptiä ja vaihtaa siihen käytännössä vain oman etikettinsä ja pakkauksensa.

Custom label -tuotteessa valmistajan valmista pohjaa voidaan muokata jonkin verran, esimerkiksi lisäämällä aktiiviaineita tai vaihtamalla yksittäisiä raaka-aineita, mutta itse perusformula säilyy pitkälti valmistajan kehittämänä.

Private label -tuotteessa formula taas voidaan suunnitella kokonaan tai lähes kokonaan brändille, mutta varsinainen valmistus tehdään ulkopuolisella tehtaalla. Meillä esimerkiksi osa nestemäisistä shampoista ja hoitoaineista tehdään tällä tavalla. Olemme suunnitelleet niiden reseptin ja toiminnallisuuden, mutta valmistus tapahtuu suuremmalla tehtaalla.

Saaren Taian itse kehittämissä ihonhoitotuotteissa menemme kuitenkin pidemmälle, sillä rakennamme alusta loppuun teknisesti edistyneet seerumit ja voiteet itse omassa tuotekehityksessämme Perniössä.

Näin koko tuote, sen aktiiviaineista muihin raaka-aineisiin asti, on tarkasti kohdennettu juuri sille ihohaasteelle, johon se on kehitetty. Ei kompromisseja, vaan kohdennettua ihonhoitoa vaativalle iholle.

Rakkohaurun kohdalla tämä ketju ulottuu vielä pidemmälle. Emme ole kehittäneet vain valmista ihonhoitotuotetta itse, vaan myös sen keskeiset Fucus DuoActive®- ja Fucus Fusion® -aktiiviaineet.

Tämä on se kohta, jossa Saaren Taian oma tuotekehitys poikkeaa tavallisesta kosmetiikkabrändin toimintamallista.

Oma tuotekehitys ja kosmetiikkatehdas Perniössä, kliinisesti tutkitut aktiivit
Veera Amnelin-Kylämäki, Saaren Taian toimitusjohtaja ja tuotekehitystiimin jäsen, Perniön laboratoriossa. Kuva: Maija Vuoristo.

Rakkohauru ei tullut meille raaka-ainetoimittajan katalogista. Se tuli Selkämerestä.

Keräämme käyttämämme villin rakkohaurun itse Selkämereltä. Keruu tapahtuu käsin, pienessä mittakaavassa ja meille tutussa meriympäristössä.

Kun raaka-aine tulee omista käsistämme, tiedämme tarkasti, mistä se on peräisin ja mitä sille tapahtuu ennen kuin se päätyy osaksi kosmetiikan tuotekehitystä.

Rakkohaurusta omiksi aktiiviaineiksi

Jalostamme keräämästämme rakkohaurusta omassa kosmetiikkalaboratoriossamme Perniössä kosmetiikassa käytettäviä raaka-aineita ja olemme kehittäneet siitä omat Fucus DuoActive®- ja Fucus Fusion® -aktiiviaineemme.

Perniössä jalostamme keräämästämme rakkohaurusta kosmetiikan raaka-aineita ja olemme kehittäneet sen ympärille omat Fucus DuoActive®- ja Fucus Fusion® -aktiiviaineemme

Ostamme edelleen valmiina monia muita aktiiviaineita, joista esimerkiksi tehokkaat ja tutkitut peptidit ovat tästä hyvä esimerkki.

Rakkohaurusta kehittämiemme aktiiviaineiden kanssa toimimme kuitenkin toisin ja valmistamme ne alusta loppuun itse, aina vastuullisesta keräämisestä jatkojalostukseen ja aktiiviaineiden hyödyntämiseen valmiissa ihonhoitotuotteissa.
Tämä on hyvin poikkeuksellista.

Veera Perniön kosmetiikkalaboratoriossa kädessään pipetti ja lasimalja, jossa rakkohauruaktiivia
Omassa laboratoriossa kehitetyt rakkohauru-aktiiviaineet ovat Rakkohauru-sarjan ytimessä

Raaka-aineen tutkiminen ja valmiin tuotteen kliininen tutkiminen ovat eri asioita

Kosmetiikan aktiiviaineista tehdään usein ensin laboratoriotutkimuksia, joissa tutkitaan esimerkiksi niiden biologista aktiivisuutta eri mekanismeissa.

Yhdestä tällaisesta tutkimuskokonaisuudesta voidaan muodostaa useita erilaisia kosmetiikkaväittämiä, joita aktiiviainetta käyttävä brändi voi hyödyntää omassa tuotteessaan, kun käyttömäärä ja tuotetyyppi vastaavat tutkimuksen edellytyksiä.

Kosmetiikan lupaukset.

Meillä tutkimus ei kuitenkaan pääty aktiiviaineeseen.

Olemme tutkituttaneet riippumattomissa tutkimuslaitoksissa sekä käyttämämme Selkämeren rakkohaurun että siitä kehittämämme aktiiviaineet.

Lisäksi olemme teettäneet erillisiä riippumattomia kliinisiä tutkimuksia valmiista Rakkohauru-sarjan tuotteista sellaisina kuin asiakas niitä ihollaan käyttää.

Raaka-aineen tutkimuksessa selvitetään esimerkiksi, mitä yhdisteitä rakkohauru sisältää, kuinka paljon niitä siinä on sekä raaka-aineen puhtautta ja turvallisuutta. Esimerkiksi rakkolevämme fukoidaanipitoisuus osoittautui noin kolminkertaiseksi verrattuna Pohjois-Atlantilta kerätyn rakkolevän tyypilliseen pitoisuuteen.

Kliinisesti testattu silmänympärysvoide ikääntyvälle iholle
Kliinisesti testattu silmänympärysvoide ikääntyvälle iholle

Valmiin tuotteen kliinisessä tutkimuksessa tutkitaan aivan eri asiaa, eli sitä mitä valmis seerumi tai voide tekee ihmisen iholla.

Esimerkiksi Rakkohauru Superseerumin kliinisessä tutkimuksessa punoitus väheni 53 % ja pigmentaatio 40 %.

Rakkohauru Silmänympärysvoiteen kliinisessä tutkimuksessa turvotus väheni 37 % ja tummat silmänaluset 35 %.

Nämä tulokset koskevat aina juuri sitä valmista tuotetta, jolla tutkimus on tehty.

Juuri tämä tutkimusketju on meille tärkeä, sillä haluamme tietää sekä sen, mitä raaka-aineessamme on, että sen, mitä siitä kehitetty valmis tuote oikeasti tekee iholla.

Rakkohauru sarja kliinisesti todistettu teho

Fucus DuoActive® ja Fucus Fusion®, kaksi Saaren Taian omaa aktiiviainetta

Olemme kehittäneet itse keräämästämme rakkohaurusta kaksi omaa aktiiviainetta ihonhoitotuotteisiimme.

Myös nämä aktiiviaineet on tutkittu riippumattomasti ja niiden sisältämät yhdisteet on mitattu. 

Fucus DuoActive® perustuu rakkohaurun fukoidaaniin ja alginaattiin. Sen tehtävä ihonhoidossa on kosteuttaa ihoasi ja tukea ihon rakennetta.

Fucus Fusion® puolestaan perustuu rakkohaurun karotenoideihin ja fytosteroleihin, ja se on kehitetty tukemaan ihosi suojamuurin toimintaa.

Veera ja Johanna Saaren Taian kosmetiikkalaboratoriossa Perniössä tutkimassa rakkohaurusta kehitettyjä kosmetiikan raaka-aineita.

Kokonaisuudessaan suomalainen merileväosaaminen kosmetiikan alueella on merkittävää, ja on aivan mahtavaa huomata, että sillä on suuria mahdollisuuksia myös kansainvälisesti.

Meille se myös konkretisoi, että oma tuotekehityksemme ja aktiiviainekehityksemme täällä pienessä Perniön maalaiskylässä voivat olla teknisesti ja tutkimuksellisesti paljon suurempia kuin sitä itse tulee ajatelleeksi.

Me jatkamme omaa työtämme Selkämeren rakkohaurun parissa tehtaallamme Perniössä. Ehkä nyt vähän ylpeämpinä siitä, mitä olemme jo ehtineet saada aikaan.

Punoitusta rauhoittava suojamuuria vahvistava seerumi on kehitetty ruusufinniin taipuvaiselle ja reagoivalle iholle. Se on kliinisesti testattu, ja dermatologin valvomassa tutkimuksessa punoitus väheni 57 % 42 vuorokauden käytön jälkeen, ja myös kuumotuksen, kirvelyn ja kireyden tunne helpotti merkitsevästi.*

Usein kysytyt kysymykset

Mikä rakkohauru on?

Rakkohauru (Fucus vesiculosus) on ruskolevä, jota kasvaa luonnonvaraisena muun muassa Selkämeressä. Saaren Taika kerää käyttämänsä rakkohaurun itse villinä kasvavana Selkämereltä ja jalostaa sen raaka-aineeksi omassa laboratoriossaan Perniössä.

Mitä eroa on merileväuutteella ja itse kehitetyllä aktiiviaineella?

Valmis merileväuute tai aktiiviaine voidaan ostaa suoraan raaka-ainevalmistajalta, ja monet kosmetiikkabrändit toimivat näin. Saaren Taika on kehittänyt oman aktiiviaineensa itse, alusta asti oman rakkohauru-raaka-aineensa ympärille.

Mitä Fucus DuoActive® ja Fucus Fusion® ovat?

Ne ovat Saaren Taian omia, nimettyjä aktiiviaineita, jotka on kehitetty Selkämeren rakkohaurun ympärille. Fucus DuoActive® nojaa fukoidaaniin ja alginaattiin, Fucus Fusion® karotenoideihin ja fytosteroleihin. Tarkkaa valmistusmenetelmää emme kerro julkisesti, se on osa liikesalaisuuttamme.

Testaako Saaren Taika itse rakkohaurunsa?

Kyllä. Keräämämme rakkohaurun koostumus on testattu riippumattomasti ulkopuolisessa laboratoriossa, kehittämiemme rakkohauru-aktiiviaineiden koostumukset on testattu riippumattomasti, ja rakkohaurumme puhtaus ja turvallisuus on testattu riippumattomasti toisessa ulkopuolisessa laboratoriossa. Näissä testeissä testataan raaka-ainetta, ei valmista tuotetta.

Onko Saaren Taika Rakkohauru -tuotteiden vaikutuksia testattu iholla?

Osalla Rakkohauru-sarjan tuotteista on tehty omat, juuri niille tuotteille tehdyt riippumattomat kliiniset testit. Esimerkiksi Rakkohauru Superseerumin kliinisessä testissä punoitus väheni 53 %, ja Rakkohauru Silmänympärysvoide roll-onin kliinisessä testissä turvotus väheni 37 %. Tulokset koskevat aina juuri sitä tuotetta, jolle testi on tehty, ei koko sarjaa.

Valitse itse, mistä aiheista haluat lukea

Tilaa Saaren Taian blogiartikkelit sähköpostiisi ja valitse sinua kiinnostavat aiheet.

Saat vain niiden aihepiirien artikkeleita, jotka itse valitset: asiakastarinat, hyvinvointi, ihonhoito, siivous ja koti, tuotekehitys, tutkimukset tai vastuullisuus. Voit myös valita useita aihepiirejä.

Tilaa maksutta

-25% ALENNUSTA ENSIMMÄISESTÄ TILAUKSESTASI!

HALUATKO PALJASTAA IHOSI TODELLISEN KAUNEUDEN JA PARANTAA IHONHOITORUTIINIASI?

Tilaa Saaren Taika Shopin uutiskirje ja saat vinkkejä, joilla tuot esiin ihosi luonnollisen hehkun sekä löydät parhaat neuvot ja tarjoukset ihonhoitoosi.

Tilaa blogiartikkelit ja päätä itse mitä luet

Jaa blogimme

Seuraa meitä

Jaa kirjoitus

Seuraa meitä

Kirjoittaja

Picture of Johanna

Johanna

Kirjoittajasta: Johanna Amnelin on koulutettu tuotekehittäjä, Saaren Taika -brändin perustaja ja kosmetiikkakemistiopiskelija, jolla on yli 12 vuoden kokemus tuotekehityksestä ja kahdeksan vuoden käytännön kokemus ihonhoitotuotteiden valmistuksesta. Hän on suorittanut tuotekehittäjän erikoisammattitutkinnon Suomessa sekä Diploma in Organic Skincare Formulation -koulutuksen Formula Botanicassa. Parhaillaan hän syventää osaamistaan Diploma of Personal Care Formulation -opinnoissa australialaisessa Institute of Personal Care Science -oppilaitoksessa, joka pätevöittää kosmetiikkakemistiksi. Koulutuksen ohella Johanna tutkii jatkuvasti tieteellisiä julkaisuja ja dermatologisia tutkimuksia erityisesti luonnollisten raaka-aineiden vaikutuksista ihoon. Hänen työnsä perustuu vahvaan tutkimustietoon ja käytännön kokemukseen, jonka taustalla on oma elinikäinen kamppailu atooppisen ja herkän ihon kanssa. ”Kun on itse elänyt ihon ongelmien kanssa, ei tyydy kompromisseihin, vaan kehittää tuotteita, joista on aidosti apua.” – Johanna Amnelin, Saaren Taika -brändin perustaja, tuotekehittäjä.
×